Kurv

Pædagogisk psykologisk konsulent

Center for ADHD+ leder efter en ny kollega

Som del af teamet skal du hjælpe kommuner over hele landet godt og sikkert i gang med evidensbaserede indsatser til forældre samt til fagpersoner i dagtilbud og skoler. Vi har flere store projekter under opsejling bl.a. omkring Psykiatriplanens udmøntning samt ift. behandling og forebyggelse af skolefravær, som også vil komme til at blive en betydelig del af dine opgaver. Vi udvider teamet, fordi der er stor efterspørgsel efter vores indsatser.

Er du optaget af at skabe bedre vilkår for børn, unge og voksne berørt af ADHD/ASF, og er du god til at udvikle tværprofessionelt samarbejde? Er du allerede uddannet i et eller flere evidensprogrammer? Kender du kommuner indefra? Kan du se dig selv være en del af en lille NGO med ambitioner, stor rækkevidde og stærk tværfaglighed? Så er du vist lige præcis dén kollega, vi leder efter til Center for ADHD+

Ledige stillinger – Center for ADHD+ – Aarhus
Ledige stillinger – Center for ADHD+ – Aarhus

Om jobbet

Som pædagogisk psykologisk konsulent i Center for ADHD+ har du mange forskellige typer opgaver i hele Danmark. Du skal være indstillet på en særdeles omskiftelig hverdag, hvor få uger ligner hinanden, og hvor der til tider er flere dage om ugen uden for almindelig arbejdstid.

Vi ønsker os en kollega, der er motiveret for og kompetent til at løse opgaver ift. implementering og udvikling af evidensbaseret praksis. Du kommer til at bidrage i opgaver med fokus på praksisnær kompetenceudvikling, sparring til kommuner og andre organisationer om drift og organisering af evidensprogrammer, vidensformidling og udvikling generelt til professionelle omkring børn og familier. I vores skolefraværsindsatser vil du sammen med en makker også have direkte ansvar for indsatserne omkring konkrete børn.

Du har både mod på at samarbejde med pædagoger, lærere, socialrådgivere, psykologer og deres ledere samt på også at indgå i vores indsatser til familier og private.

Center for ADHD+ indgår løbende i forskellige projekter og forskningssamarbejder med andre aktører. Centeret er national partner for det kulturelt tilpassede, forskningsbaserede program invest in play® både til forældre og fagpersoner i dagtilbud og skoler, samt for det evidensbaserede online program iKomet. Vores ambition er at få disse programmer udbredt til mange flere organisationer i Danmark, så flere familier med børn i vanskeligheder eller med særlige behov kan få lokal adgang til højkvalitetstilbud. Du kan læse mere om programmerne og vores målsætninger på vores hjemmeside: www.adhdcenter.dk

Nogle opgaver er du selvstændigt ansvarlig for, og andre løses i makkerpar. Det er afgørende vigtigt for at lykkes med opgaverne her i Center for ADHD+, at du formår at skabe stærke samarbejdsrelationer, hvor du kommer tæt på mønstre i praksis, og du evner at følge indsatser helt til dørs. Du vil blive uddannet i de relevante evidensprogrammer, hvis du ikke allerede er det. Når vi arbejder med afsæt i evidens, oplever vi gang på gang, hvor vigtigt det er, at vi tør blive meget konkrete og handlingsorienterede. Derigennem samskabes udviklingen, og vi får faciliteret en reel forskel for vores samarbejdspartnere; børn, familier og professionelle.

I Center for ADHD+ afholder vi vores aktiviteter, så det kan passes ind ift. vores samarbejdspartneres behov. Derfor skal du være indstillet på, at der ofte vil være dage ud af huset og en til to sene dage om ugen – oftest dog senest til kl. 19.30. Af og til vil der være rejsedage med overnatning. Du har selvfølgelig selv indflydelse på at planlægge og tilrettelægge din arbejdstid ud fra opgaverne i samarbejde med dine kolleger og opdragsgivere. For at kunne løse opgaver smidigt og fleksibelt over hele landet, er det afgørende, at du har kørekort og bil til rådighed.

Derfor skal du vælge os

Center for ADHD+ blev grundlagt i september 2010 og selv om vi er en lille NGO har vi store ambitioner. Du får gode og dygtige kolleger, der er fagligt ambitiøse, et stort selvstændigt ansvar og mulighed for at udvikle dine kompetencer og være med til at præge Center for ADHD+’s udvikling. Vi har også en flok virkelig dygtige studerende ansat, som du skal glæde dig til at møde og arbejde sammen med. Vi er alle drevet af at skabe bedre vilkår for børn, unge og voksne med ADHD/ASF og lignende vanskeligheder. Vores tilgang til ADHD/ASF er funktionel, vi er optaget af hele menneskets kompetencer, handlemuligheder og trivsel. Med afsæt i evidensprogrammer øver og udvikler vi forældres og professionelles kompetencer og kobler højt specialiseret pædagogisk og psykologisk viden med principper, strategier og konkrete redskaber, som forældre og fagpersoner kan bruge i deres hverdag.

I Center for ADHD+ stræber vi efter både at være lærende og resultatorienterede sammen – og så har vi heldigvis også et både støttende og udfordrende professionelt fællesskab, hvor der er plads til gode grin.

Pædagogisk psykologisk konsulent | Center for ADHD+

Din profil

Vi leder efter en kollega med erfaring gerne fra kommunal drift, kendskab og gerne indsigt i brug af evidensprogrammer såsom fx DUÅ, PMTO, IIP, iKomet eller andre. Vi vil også gerne læse om dine gode resultater og tidligere, relevante erfaringer i din ansøgning.

Din uddannelsesmæssige baggrund kan fx være cand.psych., cand.pæd.psych., cand.pæd.pæd., master/diplom uddannelse el. lignende.

Vi lægger vægt på, at vores nye kollega derudover har:

  • Formidlingskompetencer, er god til at skabe nærvær, udvikling og engagement
  • Erfaring og dokumenteret gode resultater med supervision, faglig udvikling og uddannelse af professionelle
  • Kendskab til – og gerne succesfuld erfaring med – at drive og udvikle inklusionsindsatser fra praksis i almenpædagogiske kontekster
  • Kendskab til rammer for kommunale indsatser – såsom fx Barnets Lov, PPR-lovgivningen, den faglige ramme for de Lettilgængelige behandlingstilbud, Den styrkede pædagogiske læreplan og/eller Folkeskoleloven
  • Mod på at arbejde med onlineindsatser, resultatmålinger og dataindsamling
  • Stærk motivation for at arbejde med evidensprogrammer og med at hjælpe andre godt i gang
  • Indgående kendskab til ADHD, autisme og anden hyppigt forekommende komorbiditet

Andre vil beskrive dig som relationskompetent og en faglig autoritet, som både kan være initiativrig, gå foran, samt være lydhør og give følgeskab. Du byder ind med smittende positivitet og motivation for at skabe holdbare forandringer – også når der ikke kun er medvind på cykelstien!

Løn og ansættelsesvilkår

Vi søger en kollega til en stilling på fuld tid. Center for ADHD+ holder lukket i skolernes ferier, det betyder, at vi gennemsnitligt arbejder lidt længere svarende til 40 timer ugentligt for en fuldtidsstilling. Vores lokaler ligger centralt i Aarhus C. Vi aftaler din løn ud fra dine kvalifikationer og kompetencer og tager vores afsæt i de kommunale overenskomster på området. Du vil have reference til Centerchef Marie Stegger Sørensen.

Vi håber, at du kan starte den 1.10.2026.

Hvis du har spørgsmål vedrørende jobbet og match til din profil, eller ønsker at vide mere end, hvad der fremgår af opslag og hjemmeside, er du velkommen til at ringe til Centerchef Marie Stegger Sørensen på tlf.: 5373 5703

Send din motiverede ansøgning og cv til os på job@adhdcenter.dk, så vi har den senest kl. 8.00 d. 10.8.2026. Vi vælger kandidater til samtale d. 14.8 og indkalder herefter til første samtale.

Vi afholder første samtalerunde d. 19.8 hele dagen og anden samtalerunde d. 26.8 fra kl. 12.30 og frem. Kandidater, der går videre til anden runde, vil skulle udfylde en personprofiltest og forberede en mindre præsentation til anden runde.

Center for ADHD+ logo

Et bedre liv med ADHD

Tilmeld vores nyhedsbrev og få inspiration til et bedre liv med ADHD

Hvilket nyhedsbrev vil du modtage?

Accept af persondatapolitik

Tak for din tilmelding

0
Ingen produkter i kurven