Kurv

Viden

Hvad skal der til politisk?

Del:

Hvad skal der til politisk?

ADHD og autisme

Nationalt

Gør evidensbaserede programmer til førstevalg i indsatser for ADHD og autisme som en bindende standard. Stil samtidig krav i Barnets lov – ligesom i de let tilgængelige behandlingstilbud – om brug af indsatser med dokumenteret effekt.

Udmønt psykiatriaftalen ved at udvide målgruppen for de lettilgængelige behandlingstilbud, så de også omfatter børn ned til 2 år samt børn og unge, hvor der er mistanke om ADHD og autisme – også før en diagnose foreligger.

Regionalt

Fælles standarder for non-farmakologisk behandling og mestringstilbud, så kvaliteten ikke afhænger af bopæl. Prioritér midler til forskning og udvikling og stil krav om ensartet dokumentation af effekt af indsatserne.

Styrk samarbejdet med kommunerne. Forud for en udredning bør der være gennemført et evidensbaseret forældreprogram samt foreligge en PPV. Strategier og metoder fra de evidensbaserede forældreprogrammer bør danne afsæt for den pædagogiske vejledning i dagtilbud og skoler, så der opnås bedre effekter af både pædagogik og medicin.

Kommunalt

Implementér ”stepped care”-modeller: Start med lettilgængelige programmer som iKomet og tilbyd invest in play og mere omfattende evidensbaserede indsatser, hvor der er behov. Vi har viden om, hvad der virker – men viden bruges ikke.

Sats på lokal tilgængelighed: Alle børn og unge med ADHD skal have adgang til kompetente fagpersoner og virksomme tilbud i deres nærmiljø. Det kræver, at der sikres kapacitetsopbygning i dagtilbud, skoler, PPR og på familieområdet.

Investering: Kommuner kan reducere både udgifter og mistrivsel ved at sikre adgang til de virksomme strategier fra evidensprogrammerne både til forældrene og fagprofessionelle i dagtilbud, skoler, PPR og på familieområdet.

Hvem er Center for ADHD+?

Vi er et nationalt kompetence- og videnscenter, etableret i 2010, som understøtter bedre hverdage og fremtidsmuligheder for børn, unge og familier med ADHD. Vi tilbyder veldokumenterede programmer – iKomet og invest in play® – som får en stærk anbefaling i de Nationale Kliniske Retningslinjer for børn ADHD og nævnes af VIVE og Socialstyrelsen som best practice. De anvendes i dag i over 20 kommuner.

Vi kan hjælpe langt flere børn, unge og forældre

Download vores præsentation.

Center for ADHD+ logo

Et bedre liv med ADHD

Tilmeld vores nyhedsbrev og få inspiration til et bedre liv med ADHD

Hvilket nyhedsbrev vil du modtage?

Accept af persondatapolitik

Tak for din tilmelding

0
Ingen produkter i kurven